Πρόγραμμα συνεδρίου

ΣΑΒΒΑΤΟ 04-03-2023

08:15 - 09:15
Εγγραφές

1η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

09:15 - 11:00
«Η πρόγνωση της ενδοδοντικής θεραπείας και ο ρόλος της προπαρασκευής»

Προεδρεύοντες: Tζανετάκης Γιώργος, Μπελτές Χάρης

09:15 - 10:00
Εισήγηση
Νεότερα απεικονιστικά δεδομένα στην αξιολόγηση της εξέλιξης των περιακρορριζικών βλαβών
10:00 - 11:00
Εισήγηση
How to shape, clean, fill and retreat canals in 3 dimensions?

Ομιλητής: Kaloustian Marc

Διάλειμμα

11:00 - 11:30

2η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

11:30 - 13:00
Στρογγυλό Τραπέζι

Προεδρεύουσα: Γεωργοπούλου Μαρία

Τίτλος
Διάγνωση: Η αναγνώριση της “ρίζας” του προβλήματος
13:00 - 13:30
Ελεύθερες Ανακοινώσεις

Διάλειμμα

13:30 - 15:00

Ελαφρύ Γεύμα - Παρουσίαση e-posters

3η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

15:00 - 17:15
«Τα όρια της Ενδοδοντίας στην κλινική πράξη»
15:00 - 15:45
Εισήγηση
Η συντηρητική θεραπεία του πολφού
15:45 - 16:30
Εισήγηση
Διλήμματα και προκλήσεις της ενδοδοντικής θεραπείας στην καθημερινή κλινική πράξη
16:30 - 17:15
Εισήγηση
Διατήρηση φυσικού δοντιού ή αντικατάσταση με εμφύτευμα; Αποτελεί κλινικό δίλημμα;

Διάλειμμα

17:15 - 17:45

4η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

17:45 - 19:15
«Αποκατάσταση και αισθητικά διλήμματα»
17:45 - 18:30
Εισήγηση
Διαγνωστική αξιολόγηση χρωματικών μεταβολών και θεραπευτικές προσεγγίσεις σε δυσχρωμικά, ενδοδοντικά θεραπευμένα δόντια
18:30 - 19:15
Εισήγηση
Αποκατάσταση ενδοδοντικά θεραπευμένων δοντιών

Τελετή έναρξης

19:15 - 20:00

Δεξίωση Συνεδρίου

20:00 - 20:30

Παράλληλες Συνεδρίες (HANDS-ON)

13:00 - 15:00
Χημικομηχανική επεξεργασία ριζικών σωλήνων με μηχανοκίνητα συστήματα Race EVO & XP- Endo της εταιρίας FKG

Εκπαιδευτής: Kaloustian Marc

15:45 - 17:45
Χημικομηχανική επεξεργασία ριζικών σωλήνων με το μηχανοκίνητο σύστημα ProTaper Ultimate της εταιρίας Dentsply

Εκπαιδευτής: Μπελτές Χάρης

ΚΥΡΙΑΚΗ 05-03-2023

09:30 - 10:00
Ελεύθερες Ανακοινώσεις

5η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

10:00 - 11:30
«Επανεπέμβαση ενδοδοντικής θεραπείας»
10:00 - 10:45
Εισήγηση
Συντηρητική επανάληψη ενδοδοντικής θεραπείας. Κλινικές προκλήσεις και σύγχρονα μέσα αντιμετώπισης

Ομιλήτρια: Zάχου Εύα

10:45 - 11:30
Εισήγηση
Χειρουργική επανάληψη ενδοδοντικής θεραπείας. Όταν οι κλινικές προκλήσεις συνεχίζονται…

Ομιλητής: Mπελτές Χάρης

Διάλειμμα

11:30 - 12:00

6η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

12:00 - 13:30
Στρογγυλό Τραπέζι
Τίτλος
Βιοϋλικά στην Ενδοδοντία

7η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

13:30 - 15:00
«Αλληλεπιδράσεις της Ενδοδοντίας με άλλα γνωστικά αντικείμενα της Οδοντιατρικής»
13:30 - 14:15
Εισήγηση
Αλληλεπιδράσεις Ενδοδοντίας και Ορθοδοντικής: Τι γνωρίζουμε και πόσο τεκμηριωμένοι είμαστε
14:15 - 15:00
Εισήγηση
Η χειρουργική διευθέτηση του οξέος οδοντοφατνιακού αποστήματος

Ομιλητής: Λιλλής Θεόδωρος

Λήξη Συνεδρίου

15:00 - 15:30

Παράλληλες Συνεδρίες (HANDS-ON)

09:30 - 11:30
Χημικομηχανική επεξεργασία ριζικών σωλήνων με το μηχανοκίνητο σύστημα MG3 Blue της εταιρίας Dental Perfect
11:30 - 13:30
Αποκατάσταση μεγάλων ελλειμμάτων σκληρών οδοντικών ιστών

Εκπαιδευτής: Τολίδης Κοσμάς